Otevírá se nový kurz o japonských jménech

Pátek 22. leden 2021, 12:02

V LS se bude otevírat nový kurz o japonských jménech. Pokud vás toto téma zajímá, přečtěte si zprávu od doc. Barešové, která kurz připravuje, a zapište se!


Milí studenti,

dovolte mi, abych vás pozvala na nově připravovaný kurz o japonských jménech, který je v LS vypsán pro studenty bakalářského studia trochu nezvykle pod kódem ASJ/PBJ2 a pro magisterské studenty pod kódem DAS/JAZ3.

Dokážete rozpoznat japonská jména od příjmení, mužská jména od ženských? Věděli jste, že ještě v době Meidži se ženám běžně dávala jména jako Jehla, Kámen, Želva či Jeřáb? Všimli jste si, že většina žen narozených v době Šówa měla jméno končící na -ko (Tomoko, Akiko, Jóko atd.), zatímco dnes se taková jména téměř nedávají? Víte, že jednu grafickou podobu jména lze často číst několika různými způsoby? Všimli jste si, že zvuková podoba mnoha současných jmen vůbec neodpovídá jejich znakovému zápisu? Říkáte si, jak je to možné?

Toto a mnohé další je předmětem připravovaného semináře. Srdečně vítáni jsou všichni aktivní studenti (2. ročník a výš) se zájmem nejen o japonský jazyk, ale rovněž o japonskou kulturu a současnou společnost. Po předchozí domluvě mailem se mohou do kurzu přihlásit i magisterští studenti – sinologové, které neodradí zaměření na japonská jména a budou paralelně zkoumat jména čínská. Více informací včetně podrobnějšího obsahu naleznete ve Stagu.

Těším se na vás! I.B.

Zpět