Summer School in China - Tianjin Normal University

Úterý 18. duben 2023, 17:51

Tianjin Normal University welcomes applications for its 2023 Chinese Cultural Camp “Summer at TNU”. This 14-day program will offer students a chance to learn Chinese language, experience Chinese culture, and participate in various activities. In addition to the sightseeing in Tianjin, a two-day visit to Beijing will be arranged.

1. Time: August 1st to August 14th, 2023 (14 days in total)

2. Language of instruction: Chinese and English

3. Class size: 15-30 students (class will be canceled if registered students is less than 15.)

4. Fees: discounted price of RMB 4,060 per student. The fee covers registration, accommodation, tuition, cultural exploration (in Tianjin and Beijing), and insurance, but does not include airfare, food, visa fee, bank charges and other personal costs.

Application Time: April 1st – 30th, 2023.

Application Method: Please download and fill in the application form via the link below: https://gjjl.tjnu.edu.cn/info/1166/5739.htm,

and send them to: tnucamper@outlook.com

Payment Time: May 5th -20th, 2023.

After application, Tianjin Normal University will guide students to make payments via official email or WeChat. After completion, our university will issue an invitation letter and offer assistance for visa application.

Zájemce prosíme, aby se ozvali dr. M. Zahradníkové e-mailem do 28. 4.

Informančí brožura