Free Online Japanese Language and Cultural Event by Hiroshima Shudo University

Úterý 24. květen 2022, 7:03

To provide an opportunity for students from Europe, Asia, Oceania, and North American countries to meet, learn about Japanese culture, and practice the Japanese language, Hiroshima Shudo University (HSU) invites you to join a Free Online Japanese Language and Cultural Event in July.

July 1:
Welcome to Hiroshima Shudo University!
Online Campus Tour and HSU International Exchange Students’ Dorm Visit

Lesson Visit (外国語としての日本語 Japanese as a Foreign Language)
Take part in a real-time lesson and learn with students

July 8:
Japanese Cultural Event
Talk and learn about a part of Japanese life and culture

To participate in this event, sign up via the Google Form by May 30:
docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScEaOvQTWnFOCVp_BiC9rYf5zqribzGd4_-cjvjTB5iG4lEYg/viewform