Výběrové řízení na National Taiwan Normal University na LS 2021/22

Čtvrtek 14. říjen 2021, 17:57

V rámci výměnného programu nabízíme 2 volná místa na pozici exchange studenta na fakultu College of International Studies and Social Sciences, NTNU, Taipei. Studenti si mohou zapsat 6 hodin čínštiny týdně + další kurzy vybírají ze seznamu odborných předmětů nabízených katedrami dané fakulty. Studenti neplatí školné, další náklady si hradí sami. Je vhodné současně požádat o stipendium Freemovers.

K výběrovému řízení se studenti registrují ve Stagu ve výběrovém řízení FREEMOVER na LS 2021/22 - ČÍNA a TAIWAN, dokládají životopis a motivační dopis v češtině. Kandidáti budou vybráni komisí na základě předložených podkladů. V případě dotazů kontaktujte M. Zahradníkovou.

Datum výjezdu: únor 2022 - červen/červenec 2022

Deadline přihlášek: 1. 11. 2021

Další informace k výměnnému programu:

Required documents:
ØApplication Form
ØStudy Plan (approx. 800 to 1000 words, for undergraduate and graduate)/ Research Plan (approx. 800 to 1000 words, for graduate only)
ØLetters of Recommendation
ØOfficial Academic Transcripts
ØEnrollment Certificate (issued within 3 months)
ØPhotocopy of Applicant's Passport
ØPhotocopy of certificate of Chinese language proficiency test, English language proficiency test or both to meet the requirement of the Departments and Graduate Institutes in CISS. (dokument na vyžádání u M. Zahradníková)
*All the documents must be in English or in Chinese only.

NOTES:
1. All nominees will be gone through a qualification screening process, only who pass the screening and be admitted can acquire exchange student qualification.
2. Nominees are not able to change host department/institute after being admitted.
3. All exchange students are required to take at least one course provided by host department/institute, and one “Global Culture Program (GCP)” course. (The GCP course list will be provided at the Orientation)
4. There’s no specific date to lift the entry restriction for short-term study students (exchange/visiting students) by Taiwan government at the moment. Therefore, the (in-person) Spring 2022 NTNU Exchange Program is likely to be cancelled if the border doesn’t open in January 2022. We will provide corresponsive choices if it happens.