Archiv novinek

Vyšel rozhovor s prof. Zdenkou Švarcovou: Poezie je moje láska

Přečtěte si nový rozhovovor s paní prof. Zdenkou Švarcovou, přední českou japanoložkou, na portálu iLiteratura.cz.

Představujeme dr. Alfreda Gerstla, nového výzkumného pracovníka KAS

Mag. Dr.habil Alfred Gerstl, MIR je odborníkem v oblasti mezinárodních vztahů, regionální spolupráce a bezpečnosti v jihovýchodní Asii. Od 1. ledna 2019 na KAS působí jako výzkumný pracovník, a to díky prestižnímu grantu Marie Skłodowska-Curie Individual Fellowship (CZ.02.2.69/0.0/0.0/18_070/0010285).

Výzkumný projekt, kterému se na KAS věnuje, je zaměřen na "strategic and economic impacts of China´s Belt and Road Initiative on Southeast Asia, in particular the Association of Southeast Asian Nations (ASEAN), Vietnam and the Philippines. An important sub-question is whether the maritime silk road can positively impact on a peaceful resolution of the territorial disputes in the South China Sea".

Své předchozí odborné aktivity dr. Gerstl shrnuje takto: "From July until December 2019, I was key and excellent researcher as well as member of the managing board of the EU-funded project Sinophone Borderlands – Interaction at the Edges, researching on Belt and Road Initiative and the South China Sea. Previously, I was postdoc researcher at the Department of East Asian Studies in the Master program East Asian Economy and Society (EcoS) at the University of Vienna where I am since 2018 Adjunct Professor (Privatdozent). I previously taught courses on international relations and security in East Asia in my home country, Austria, as well as in Australia (Macquarie University in Sydney), the Czech Republic (Palacký University Olomouc), Germany (University of Passau) and Russia (Higher School of Economics St. Petersburg and Novosibirsk State University)".

Rozhovor s dr. Gerstlem "Mezi Čínou a USA: ASEAN" si můžete přečíst v aktuálním čísle Aspektu (2/2018).

Japan NOW: A Snapshot of Contemporary Japanese Language, Culture, and Society

Katedra asijských studií FF UP pořádá ve dnech 9.-10. 11. 2018 odbornou mezinárodní konferenci – Japan NOW: A Snapshot of contemporary Japanese language, culture, and society. Jedná se již o 12. ročník konference Annual Conference on Asian Studies (ACAS). Během konference vystoupí významná osobnost současných japonských studií (především pak manga studies, anime aesthetics, media arts), prof. Jaqueline Berndt ze Stockholmské univerzity. Bližší informace o chystané konferenci najdete na stránkách acas.upol.cz a na Facebooku.

Institut krále Sedžonga při Univerzitě Palackého zahájil svou činnost

Dne 10. října 2018 proběhlo slavnostní otevření olomoucké pobočky Institutu krále Sedžonga. Toto nové pracoviště Univerzity Palackého nabízí kurzy korejštiny a pořádá kulturní akce. Vzniklo díky spolupráci Katedry asijských studií FF UP a Velvyslanectví Korejské republiky. Více se o slavnostní ceremonií zahájení činnosti můžete dočíst v Žurnálu UP, kde také najdete fotografie z akce. 

Korean Cultural Festival 2018

Na nádvoří Knihovny Univerzity Palackého v Olomouci se ve dnech 9.-11. října (12.00-16.00) můžete seznámit s korejským písmem, tradičním korejským oděvem hanbok, čajovou kulturou a tradičními korejskými hrami (program). Od 19.00 se můžete zúčastnit promítání korejských filmů v Premiere Cinemas Olomouc (program). Akci pořádají King Sejong Institute Foundation, Velvyslanectví Korejské republiky v ČR, Korean Foundation a Univerzita Palackého v Olomouci. 

Studentky a studenti korejštiny na KAS zazářili na soutěži v přednesu

Ve středu 19. září 2018 studentky a studenti korejštiny na KAS FF UP zazářili na Soutěži v přednesu v korejském jazyce. Jana Hrubá vybojovala 1. místo, Jan Čermák obsadil 2. místo, Anežka Štefanová se umístila na 3. místě a Theodor Christofi získal čestné uznání poroty. Gratulujeme!

Vědci z KAS FF UP získali prestižní grant na výzkum čínského příhraničí

Vědcům z KAS FF UP se podařilo získat prestižní grant na primární výzkum čínského příhraničí. Pětiletý projekt s názvem „Sinofonní příhraničí – interakce na okraji“ přehodnocuje koncepci asijských a čínských studií; soustřeďuje se na Čínu z pohledu „zvenčí“, tedy na to, jak je vnímána okolními státy a obyvateli. Více se dočtete v Žurnálu UP