Státní závěrečné zkoušky
Podmínky a průběh státní závěrečné zkoušky na KAS:
Obecné podmínky konání SZZk jsou uvedeny ve Studijním a zkušebním řádu FF UP a Vnitřní normě děkana FF UP k provedení studijního a zkušebního řádu.
Důležité termíny týkající se SZZk a obhajob najdete v aktuálním harmonogramu na stránkách FF UP: https://www.ff.upol.cz/studenti/studium/harmonogram-ak-roku/.
SZZK nebo její součásti je možné skládat v řádném (leden a květen/červen) nebo opravném (srpen/září) termínu dle schváleného harmonogramu pro daný akademický rok a jeho aktualizace na příslušné katedře. Opravný termín SZZK je vyhrazen pouze jako:
- opravný termín SZZK pro studenty, kteří neuspěli v řádném termínu v daném akademickém roce;
- první řádný termín pro studenty, kteří v rámci studia pobývali na zahraničním studijním pobytu nebo stáži (v evidenci IS STAG) delší než 3 měsíce;
- řádný termín pro studenty, kteří na diplomovém studijním programu (maior) složili jednu anebo více částí SZZK v termínu květen/červen daného akademického roku, v němž chtějí přistoupit k SZZK a obhajobě v srpnu/září. Katedry mohou určit bližší podmínky v harmonogramu katedry.
Studenti, kteří se chtějí přihlásit k SZZK nebo obhajobě, si v předzápisu nesmí zapomenout zapsat technické předměty státnic a obhajob - pozor, jde o dva předměty, typicky je to kód SZZK pro státní závěrečnou zkoušku a BCDP nebo MADP pro obhajobu. Pokud má tedy student v plánu absolvovat SZZk i obhajobu v jednom termínu, musí si v předzápisu zapsat oba dva předměty. U navazujícího programu Asijská studia je to dokonce nutné, protože obě tyto části student musí absolvovat zároveň v jednom termínu. Předměty stačí zapsat jednou na jeden akademický rok.
SZZk Čínská filologie
Čínská sekce – specializace a státní zkoušky, bakalářské studium (platí pro studenty, kteří nastoupili v AR 2019/20 a později)
Specializace:
- Oborový jazyk a jazykověda
- Literatura a kultura
- Historie a sociální vědy
V každé specializaci je třicet zkušebních témat. Prvních dvacet “základních” témat vychází z povinných předmětů, zbylých deset “specializovaných” témat vychází z volitelných předmětů dané specializace.
Tři typy studií:
- Dvouprogramové studium Čínská filologie major
- Dvouprogramové studium Čínská filologie minor
- Samostatný studijní program Čínská filologie
- Studenti v programu major jsou zkoušeni z jednoho základního okruhu v rámci deklarované specializace. Specializaci je nutné zvolit na počátku druhého ročníku.
- Studenti v programu minor jsou zkoušeni z jednoho základního okruhu v rámci zvolené specializace. Specializaci je nutné zvolit tři měsíce před plánovanou státní zkouškou.
- Studenti v samostatném studijním programu jsou zkoušeni z jednoho základního okruhu a jednoho specializovaného okruhu dle deklarované specializace. Specializaci je nutné zvolit v prvním ročníku studia a dosáhnout v ní alespoň 25 kreditů.
U studentů v programu major a v samostatném studijním programu probíhá státní zkouška spolu s obhajobou bakalářské diplomové práce. Státní zkoušku a obhajobu diplomové práce doporučujeme vykonat v jednom termínu.
Volbu specializace lze provést pod následujícím odkazem. Případné změny je nutné oznámit koordinátorce pro bakalářské studium Mgr. Čižmárové.
Otázky ke státní závěrečné zkoušce:
Čínská filologie – bakalářské studium (platí pro studenty, kteří nastoupili před AR 2019/20)
Otázky ke státní závěrečné zkoušce:
Čínská filologie – navazující magisterské studium
Magisterská zkouška z čínské filologie se skládá ze dvou částí:
- Praktická část je vedena na základě témat obsažených v publikaci USHČ 2001 ss. 162-171. Jejím jádrem je rozbor gramatický rozbor čínských vět.
- Teoretická část: pohovor na jedno z následujících antropologických témat:
- obecný základ – zvyky a myšlení
- starověk
- raný středověk - období rozpadu,
- vrcholný středověk – dynastie Sui & Tang
- kultura a společnost za dynastie Song
- mongolská expanze a dynastie Yuan
- dynastie Ming
- křesťanské misie v Číně
- dynastie Qing, 10. západ a čínská kultura
- Četba zde
SZZk Japonská filologie
Japonská filologie – bakalářské studium (platí pro studenty, kteří nastoupili v AR 2019/20 a později)
Bakalářská státní závěrečná zkouška sestává z ústní zkoušky, kterou tvoří 2 části (viz níže Předměty SZZk), a obhajoby diplomové práce (v případě samostatného programu a programu maior).
Předměty státní závěrečné (bakalářské) zkoušky:
1. Japonský jazyk:
Ústní zkouška z japonského jazyka prověřuje souhrnné znalosti z předmětů Úvod do studia jazyka 1* a 2* a Teorie gramatiky* (v češtině). Zkouška dále prověřuje dosaženou jazykovou úroveň prostřednictvím reakcí na modelové situace a souvislého projevu v japonštině na dané téma.
2. Literatura, kulturní dějiny a reálie Japonska:
Ústní zkouška prověřuje souhrnné znalosti z předmětů Úvod do studia asijských literatur*, Klasická japonská literatura*, Moderní japonská literatura*, Úvod do hospodářského zeměpisu Japonska*, Staré dějiny Japonska*, Moderní dějiny Japonska* a Současná japonská společnost*.
(*Podrobněji viz sylaby jednotlivých předmětů)
U SZZk student předkládá seznam literatury, kterou v průběhu svého Bc. studia přečetl. Měl by mít načteno minimálně v rozsahu povinné četby - seznam zde.
Japonská filologie – bakalářské studium
Bakalářská státní závěrečná zkouška z japonské filologie se skládá ze tří částí:
- Japonský jazyk: ústní zkouška z jazyka prověřuje schopnost reagovat na modelové situace a podat souvislý projev na dané téma*
- Teorie jazyka a literatura: souhrnné otázky z předmětů: Úvod do japonského jazyka a literatury, Teorie gramatiky, Klasická japonská literatura, Moderní japonská literatura*
- Dějiny a reálie: souhrnné otázky z předmětů: Úvod do hospodářského zeměpisu a dějin Japonska, Staré dějiny Japonska, Moderní dějiny Japonska a Současná japonská společnost*
Japonská filologie – navazující magisterské studium
Součásti státní závěrečné (magisterské) zkoušky:
- Japonský jazyk: praktická jazyková zkouška (ústní projev na zadané téma) a jazykovědná otázka v rozsahu předmětů Teorie gramatiky (bakalářské studium) a Psaná japonština*
- Japonská literatura: souhrnné otázky v rozsahu předmětů Klasická literatura, Moderní literatura (bakalářského studia) a Literárního semináře I a II. Otázky jsou průřezové, tj. student by měl být schopen objasnit daný problém z hlediska historického vývoje.*
- Dějiny Japonska: souhrnné otázky v rozsahu předmětů Dějiny I a II (bakalářského studia) a Historický seminář I a II.* Otázky jsou průřezové, tj. student by měl být schopen objasnit daný problém z hlediska historického vývoje. (Tuto část zkoušky absolvují pouze studenti jednooborového studia.)
Japonština pro hospodářskou praxi – bakalářské studium
Bakalářská státní závěrečná zkouška z japonštiny pro hospodářskou praxi se skládá ze tří částí:
- Japonský jazyk: ústní zkouška z jazyka (zaměřená na obchodní japonštinu) prověřuje schopnost reagovat na modelové situace a podat souvislý projev na dané téma*
- Japonské reálie: souhrnné otázky z předmětů: Úvod do hospodářského zeměpisu a dějin Japonska, Moderní japonské dějiny a Současná japonská společnost*
- Ekonomie a management: souhrnné otázky z Mikroekonomie, Makroekonomie a Managementu 1 a 2*
*viz sylaby jednotlivých předmětů ve STAGu
SZZk Indonéská studia se zaměřením na cestovní ruch
Indonéská studia se zaměřením na cestovní ruch – bakalářské studium
Bakalářská státní závěrečná zkouška z indonéských studií se zaměřením na cestovní ruch se skládá ze dvou částí:
- Praktická jazyková část: zaměřuje se na zvládnutí indonéštiny na úrovni B2. K ověření znalostí je primárně využito cílené konverzace v indonéském jazyce při využití standardizovaných testovacích metod UKBI (Uji Kemahiran Berbahasa Indonesia).
- Ústní část prověřující znalosti indonéského prostředí se zaměřením na praktický turismus: zaměřuje se na základy cestovního ruchu obecně a v aplikaci na indonéské prostředí, geografii, společnost a její kulturní i sociální dynamické proměny, dějiny a politicko-ekonomické souvislosti a literaturu Indonésie.
SZZK Korejská studia
Státní závěrečná zkouška se skládá z praktické a teoretické části. Praktická část probíhá v korejském jazyce a prověřuje jazykovou úroveň studentů. Je rozdělena do dvou témat, z nichž si studenti vyberou po jedné otázce. Teoretická část zkoušky probíhá v anglickém jazyce. Opět je rozdělena do dvou témat, společnost a politika (i) a literatura a jazyk (ii), z nichž si studenti také vyberou po jedné otázce. Otázky v této části jsou vytvořeny z obsahu povinných předmětů (Dějiny Koreje, Hospodářský zeměpis, Úvod do korejského jazyka, Gramatika korejštiny, Korejská literatura). Dohromady studenti zodpoví čtyři otázky, které si vylosují.
Otázky SZZk ke stažení zde.
SZZk Korejština pro hospodářskou praxi
Korejština pro hospodářskou praxi – bakalářské studium
Bakalářská státní závěrečná zkouška z Korejštiny pro hospodářskou praxi se skládá ze dvou částí - z Praktické jazykové části a teoretické zkoušky v anglickém jazyce:
1) Praktická jazyková část: jedna otázka z každé části, zkouška probíhá v korejském jazyce.
- Část 1. Osobní otázky
1. Město/vesnice, kde žiji nebo kde jsem se narodil
2. Místo/země, kde bych chtěl žít
3. Má rodina a příbuzní (koncept rodiny)
4. Mí přátelé
5. Má oblíbená kniha (případně jiné umělecké dílo)
6. Mé koníčky a zájmy
7. Mé sny (čeho chci v životě dosáhnout)
8. Mé kariérní plány
9. Co mě zajímá na Koreji
10. Důvod zvolení studia korejštiny
- Část 2. Společnost a kultura
11. Státní svátky v Koreji
12. Možný kulturní šok pro Korejce, kteří přijedou do České republiky
13. Možný kulturní šok pro Čechy, kteří přijedou do Koreje
14. Minulost a budoucnost Korejské republiky
15. Korejská kultura známá v České republice
16. Korejské tradice (jídlo, oblečení)
17. Porovnání korejské a české kultury
18. Nejnovější společenská témata v Koreji
19. Bilaterální vztahy mezi Korejskou a Českou republikou
20. Názor na vztahy a sjednocení obou Korejí
2) Teoretická zkouška v anglickém jazyce: zaměření na následující témata:
- Periods of pre-modern Korean history
- The transition from pre-modern to modern Korea (19th century) & Japanese rule over Korea
- The Korean War & Authoritarian rule (dictatorship) in South Korea
- The Korean War & North Korea since the end of the Korean War up to today
- Democratization in South Korea & Major political and social issues in South Korea up to today
- Korean geography
- Korean customs and cultural codes (Korean etiquette & specifics relevant in intercultural communication)
- Religions and beliefs in Korea
- Korean myths and folktales which every Korean knows
- Korean diaspora: Koreans outside of the borders of the two Korean states
Kromě toho student při zkoušce odevzdá "Seznam četby" jasně označený jeho jménem a příjmením. Seznam by měl obsahovat alespoň 20 titulů uvedených formou úplné bibliografické citace (viz nkp.cz), které souvisí s dějinami, respektive kulturou Koreje.
Obhajoba bakalářské práce: představení práce je vedeno na základě .ppt prezentace v rozsahu max. 10 slidů v délce trvání max. 20 minut.
SZZk Vietnamská filologie
Možnosti specializace a způsob složení státní zkoušky k bakalářské studiu
Specializace:
- Jazyková a literární
- Historická
- Kulturně-antropologická a ekonomicko-politická
V každé specializaci je dvacet (v případě kulturně-antropologické a ekonomicko-politické specializace dvacet dva) zkušebních otázek. Jednotlivé specializace obsahují základní otázky, které vycházejí z látky probrané v rámci povinných předmětů, ale i témata specializovaná, která pak vycházejí z volitelných předmětů dané specializace.
Tři typy studií:
- Dvouprogramové studium Vietnamská filologie major
- Dvouprogramové studium Vietnamská filologie minor
- Samostatný studijní program Vietnamská filologie
- Studenti v programu major jsou zkoušeni z jednoho základního okruhu v rámci deklarované specializace. Specializaci si student volí samostatně v průběhu studia.
- Studenti v programu minor jsou zkoušeni z jednoho základního okruhu v rámci zvolené specializace. Specializaci si student volí samostatně v průběhu studia.
- Studenti v samostatném studijním programu jsou zkoušeni z jednoho základního okruhu a jednoho specializovaného okruhu dle deklarované specializace. Specializaci si student volí samostatně v průběhu studia.
Státní zkoušku a obhajobu diplomové práce doporučujeme vykonat v jednom termínu.
Volbu specializace student oznámí nejpozději jeden měsíc před konáním zkoušky a to písemně, k rukám garanta studijního programu.
V průběhu zkoušky student zodpoví tři otázky z okruhu témat deklarované specializace. Zkoušku je možné složit v českém jazyce, v angličtině, či v jazyce dané specializace.
SZZk Asijská studia (se specializací)
Platné pouze pro studenty navazujícího magisterského programu Asijská studia (se specializacemi), tj. pro ročníky s nástupem v AR 2019/2020 a dále.
!POZOR! Pro navazující program Asijská studia (se specializací) platí, že státní závěrečná zkouška a obhajoba diplomové práce probíhají zároveň v jeden den! Studenti se tedy přihlásí zároveň na DAS/SZZK i DAS/MADP, tyto dvě části závěrečné zkoušky není možné rozdělit do dvou termínů. V případě, že se student přihlásí na termíny SZZk a obhajoby, ale neodevzdá včas diplomovou práci, nebo ji na doporučení v termínu stáhne, o termíny SZZk a obhajoby nepřichází, termíny se nebudou počítat jako platné.
Státní závěrečná zkouška:
- Studentům je před termínem konání SZZK přiřazen výběr tří témat souvisejících s deklarovanou specializací a zaměřením MADP, a to 14 dní před samotným termínem SZZK;
- Témata volí tříčlenná komise, a to opět ve složení: předseda, školitel MADP a oponent MADP;
- Student má 14 dní na přípravu a nastudování zadaných témat;
- V termínu SZZK prezentuje před tříčlennou komisí pouze jedno vylosované téma z původních tří zadaných;
- Forma prezentace se odvíjí od zvyklostí dané sekce, např. ve formátu PowerPoint;
- Po představení tématu student reaguje na otázky a podněty komise
Obhajoba:
- Probíhá stejnou formou, jako doposud, tj. dle zavedených zvyklostí sekcí za přítomností komise, kterou tvoří: předseda, školitel magisterské diplomové práce (MADP) a její oponent;
- Diplomant krátce představí svou práci a vyjadřuje se k otázkám z posudků;
- Je vedena diskuse se všemi hlavními účastníky obhajoby